Ο Πανσερραϊκός ήταν αγκαλιά με την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα, αλλά ένα γκολ του Πέδρο με πολύ ωραία κεφαλιά στο 91’ του τη στέρησε και έδωσε στον Παναιτωλικό το 2/2 σε ισοπαλίες.
Το ματς έγινε στη δεύτερη έδρα της σερραϊκής ομάδας, στην Τούμπα (το γήπεδο των Σερρών θα είναι έτοιμο μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος) και η ομάδα του Γκαρσία έδειξε από την αρχή τη διάθεσή της να κυριαρχήσει.
Στο 30’ προηγήθηκε, όταν Αλεξιτς, Τομάς και Μούργος (σούταρε εύστοχα από πλάγια θέση) συνεργάστηκαν άψογα. Στο δεύτερο μέρος ο Καρέλης έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 64’ και τελικά η ομάδα του Σούρερ ισοφάρισε στο 91’ με ωραία κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο, ύστερα από ωραία σέντρα του Τορεχόν, προκαλώντας σοκ στα «λιοντάρια».