Πολλές αλλαγές θα υπάρξουν σε Προγράμματα Αγροτικής Ανάπτυξης αλλά και μεγάλη αύξηση επιδοτήσεων στους Αγρότες τόσο σε ποσοστό όσο και σε ποσό.
Μιλώντας στη κάμερα του ΕΠΙΛΟΓΕΣ ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου κ.Αθανάσιος Μαλλιαράς δήλωσε πως οι αλλαγές που θα υπάρξουν στα Προγράμματα ανάπτυξης θα είναι πολλές και στον τρόπο που θα γίνονται οι δηλώσεις ΟΣΔΕ αλλά πολύ σημαντικό είναι και το ΜΟNITORY, μια διαρκής τηλεπισκόπιση όπου οι Αγρότες θα ενημερώνονται ανα πάσα στιγμή για τα προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν στις καλλιέργειες τους.
Οι επιδοτήσεις που θα λαμβάνουν οι παραγωγοί θα είναι πολύ μεγαλύτερες πρόσθεσε τόσο σε ποσό όσο και σε ποσοστό από τις αρχές του 2023 και καλό θα είναι οι Αγρότες να έχουν ειδικούς που θα τους συμβουλεύουν διότι υπάρχουν κονδύλια και καλά προγράμματα ,ολοκλήρωσε.