Μία επιμόλυνση στα αντιδραστήρια του Νοσοκομείου Σερρών για τη διενέργεια PCR test, ανάγκασε τους υπεύθυνους να στέλνουν αλλού τα δείγματα, των πολιτών, που επισκέπτονται τις τελευταίες μέρες το ΓΝΣ.
Το εργαστήριο σταμάτησε προσωρινά τη λειτουργία του, καθώς έγιναν οι απαραίτητες απολυμάνσεις και το θέμα θα λυθεί σύντομα, σύμφωνα με τον αναπληρωτή διοικητή του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών.
Στο ήδη επιβαρυμένο εργαστηριακό περιβάλλον, όλης της χώρας, τα μοριακά τεστ γίνονται πλέον με αυστηρή σύσταση, σε όσους είναι ανεμβολίαστοι και επιθυμούν να εκδώσουν πιστοποιητικό νόσησης, σύμφωνα με τις δηλώσεις της αναπληρώτριας υπουργού Υγείας, Μίνας Γκάγκα.